Sonrasında ahşap pergolanız olsun istediniz mi? Birini inşa etmek zor değil, ancak yapının kaliteli olması için elbette küçük sırları var. Bu adımı adım adım izleyin ve hepsini keşfedin.

Adım 1: Ahşap bir pergola için en iyi yer neresidir?
Ahşap pergolanızı inşa etmenin ilk adımı , yeri seçmektir. İdeal olarak zemin düzdür, bu nedenle yapının kolonlarında herhangi bir telafiye gerek yoktur. Ayrıca pergolayı toprak, çimen veya kil olsun, doğrudan zemine inşa etmek de uygun değildir.

Bu nedenle zeminin herhangi bir eğimi varsa - eğim veya eğim - düzleştirilmesi gerekir. Çözüm, aynı zamanda zemini düzleştirecek ve ıslak toprağın kolon veya ahşap bir güverte ile temas etmesini önleyecek bir beton şap yapmaktır .

İdeal olarak, kolonlar doğrudan zemine yerleştirilmiş ve etraflarında beton olacak şekilde beton temeller üzerine inşa edilmiştir. Zemine de boyanabilirler ama önemli olan kolonların alt kısmından ahşabı korumaktır, malzeme ne kadar iyi olursa olsun ve vernik veya leke ile kimyasal olarak korunmuştur.

Adım 2:  Pergola işlevselliğini tanımlayın
Artık nerede olması gerektiğini bildiğinize göre, işlevselliğinin ne olacağını da tanımlayın. Bu, pergolanın döşeme, çatı kaplama gibi çeşitli unsurlarına, herhangi bir yan kapama olup olmayacağına ve ne tür (duvar, cam, ahşap panel , tente vb.)

İşlevsellik, örneğin boyutu da etkileyebilir.  Küçük pergolalar yapmak mümkün olsa da eklenen elemanlara göre daha büyük olması idealdir. Evye, mangal, odun sobası, tezgah üstü, buzdolabı, derin dondurucu vb.

Adım 3:  Ahşap bir pergola için en iyi kaplama hangisidir?
Pergola yapısının ana özelliklerinden biri olan paralel kirişler,  çeşitli çatı türleri için çok uygundur .

Çatı kaplamadaki bir başka büyük trend de yarı saydamdır. Ancak seçim yaparken tüm artıları ve eksileri dikkatlice analiz edin. Cam ve polikarbonat gibi malzemeler, ortamın mikro iklimini artıran büyüteç etkisine sahip olma eğilimindedir. Çözüm, genellikle, daha sonra pergolanın toplam maliyetini artıran astarlar yerleştirerek geçen ısıyı ortadan kaldırmaktır .

Ayrıca, genellikle zamanla, balçık ve mantarla çok kirlenirler.

Ayrıca ürünün dayanıklılığına ve yağmur akışı ve sızdırmazlık yeteneği gibi diğer faktörlere de bakın.

Polyester ve güçlendirilmiş fiberglastan üretilmiş olup tamamen yarı saydamdır, iklim korumalıdır, yağmurun etkisiyle titremediği için sessizdir ve UVA ve UVB ışınlarının %99'una karşı koruma sağlar.

Ayrıca su geçirmezdirler, yağmur suyunu tahliye etmek için olukları vardır, temizlenmesi kolaydır ve birkaç dikiş yeri vardır, bu da mükemmel bir sızdırmazlık sağlar. Ayrıca Pergotelha'nın 10 yıllık bir Cobrire diferansiyel garantisi vardır.

Adım 4:  Pergola için tavan kaplaması nasıl seçilir?
Pergola çatıyı kaplamak da bir fark yaratmanın bir yoludur. Modern dekordaki en büyük trendlerden biri olan doğal lifler, dış mekanlarda da kullanılabilir. Her türlü örtüyü kaplayabilirler, ancak doğrudan havaya maruz bırakılamazlar.

Yerleştirilmeleri çok kolaydır, özel işçilik gerektirmezler ve maliyet etkinliğini desteklerler.

Ayrıca her iki saman ve bambu astarları bireyselleştirilmiş tasarımlar için izin iklim koruma ve desenleri ve tonları çok sayıda sunuyoruz.

Ayrıca şeffaf bir örtü seçen ancak güzel bir gölge isteyenler için de harikalar. Seçilen desene bağlı olarak tavan, pergolayı daha da geliştiren süper ilginç bir gölge ve ışık oyunu yaratır .

Adım 5:  Pergola yapmak için hangi ahşap uygundur?
Ahşabın seçimi, pergolanızın nihai sonucu üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir . Hem inşaatın sağlamlığını hem de yatırımınızın kullanım ömrünü etkiler, bu yüzden dikkatli yapılmalıdır.

Örneğin Bizim Usta, yalnızca birinci sınıf ihracat tipi ahşapla çalışır. Yine de hepsi, kesimden son işlemeye kadar titiz bir kalite kontrol sürecinden geçer.

Tarzınıza göre kesilmiş ahşap (görünümü daha sofistike olan kare) veya işlenmiş Citriodora Okaliptüs (görünümü daha rustik olan yuvarlak) kullanabilirsiniz.

Adım 6:  Pergolanız için zemin tipini seçin
Bir diğer önemli konu ise zeminin tanımıdır. Ahşap güverte , örneğin, yere tartışılmaz değer katar. Bu nedenle havuza yakın pergola gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır .

Zeminin birleştirilmesi, ortamı görsel olarak da güçlendiren estetik bir uyum yaratır. Hidro-spa pergolasında da çok sofistike bir sonuç sunuyor .

Ancak, yemek pişirme yerlerinin yakınında ahşap bir güverte kullanmaktan kaçının. Temizlik ürünleri gibi yağlı ve asitli maddeler ahşap güverteyi lekeleyebilir.

Bu durumda, ateşe ve ahşap güverteye yakın alanlardan seramik, porselen veya açık tuğla gibi bir karışımı tercih edin.