Duşakabin Seçimi?
Banyo elemanları, işlevsel unsurları aksatmayacak şekilde dekorasyon stiline uygun seçilmelidir. 
Eğer duşakabin almak istiyor ve hangi modeli alacağınıza karar veremiyorsanız, kullanım ihtiyaçlarını karşılayan modellerle ilgili yazımız size hitap edebilir. 
Duşakabin modeli seçimi yapılırken ebatlardan forma bazı unsurlara dikkat etmek gerekecektir. 
Azami ölçülerde göz önünde bulundurmanız gereken detaylar, uzun vadede iş yükünü kaldırır, olası kusurlarla ekonomik açıdan cebinizi yakmaz. Duşkabin modelleri için malzeme türlerine modeller ayrılmaktadır. 
Daha mat ya da şeffaf görünüm kazandıran cam türleri, buzlu cam ya da renkli cam çeşitleriyle de dekorasyonun stil ya da tarzına bağlı olarak belirlenebilir. 
Banyonuzda uygulanacak duş teknesi alanı ebatları ölçülerek buna uygun modellere bakabilir ya da banyonuza özel bir duşakabin modeli sipariş verebilirsiniz. Duşakabin satın alırken dikkat edebileceğiniz hususlara yer verdiğimiz, alt başlıklarımızı gözden geçirebilirsiniz.


Duşakabinin Konumu

Duşakabinin modelleri seçilirken, banyodaki konumuna göre form kararları verilir ya da ebatlandırılır. Öncelikle banyodaki konumu göz önünde bulundurmalısınız. Küçük ya da dar bir banyoya sahip olabilirsiniz. 
Geniş banyolar için taban alanı daha fazla yer kaplayacak duşakabin modellerini kullanmak alan tasarrufu için herhangi bir risk taşımaz. 
Banyo elemanlarının asıl işlevi için kullanım alanı ihtiyacı göz ardı edilemez. Dolayısıyla banyodaki kullanım alanına göre çok daha büyük bir duşakabin modeli siparişi vermek mali açıdan ve kullanışsızlık açıdan zarara uğramanızı sağlar. 
Mevcut banyo alanına göre daha küçük bir duşakabin modeli siparişi de sorun yaratacaktır. 
Duşakabin modelinin asıl işlevinden yeterince faydalanmanızı engelleyecek bu hususlara dikkat edebilir, siparişi vermeden önce alan kullanımı ile ilgili doğru ölçülerin alınmasını sağlayabilirsiniz. 
Milimetrik ölçülerin alınması ile doğru ve ölçülü ebatlandırılan duşakabin modeli için sipariş verebilirsiniz.

Duşakabinin Malzeme Kalitesi

Özellikle duşakabin modellerinin hareketli bölümleri zamanla arızalanır ve kullanışsız hale gelir. 
Bunu önlemenin yolu ise başlangıçta duşakabin modeline karar verirken malzeme unsurlarını göz önünde bulundurmaktır. Duş kabinleri için konumun bir hayli önemi olduğuna değindik. 
Peki ya malzeme kalitesi nasıl olmalı? Kompakt duşakabin modelinin hareketli bölmelerinde kullanılmakta olan malzeme detaylarını göz önünde bulundurabilir, sürgülü ya da oynar cam kapıların eklemlerinin sağlamlık ve dayanıklılık unsurlarına odaklanabilirsiniz. 
Eğer uzun vadede sorun yaratmayacak ürününüzün asıl işlevinden yeterince yararlanamayacaksanız yapacağınız masraflar sizi maddi zarara uğratabilir. 
Dolayısıyla özellikle duşakabin modellerinin hareketli bölmelerinde kullanılan malzeme dayanıklılığını kontrolden geçirebilirsiniz.

Duşakabinin Montajı
Duşakabin modeline karar verirken montaj aşamasında nem oranı dağılımını göz önünde bulundurmalısınız. Nem oranı dengesini koruyacak, sıvıyı hapsedecek ve duşakabin dışına suyun taşmasını önleyecek şekilde profesyoneller tarafından dizayn edilmelidir ve buna göre montaj yapılmalıdır. Duşakabin modeli üzerinde eğer boya malzemeleri kullanılıyorsa, bunların da dayanıklılığı uzun vadede akmayacak ya da çatlamayacak özelliklere sahip olması gerekir. Kaplama malzemesi ya da boyaların uzun vadede akmayacak ya da zeminin bozulmayacak malzemelerle uygulanması gerekir.
Montaj sırasında kullanılan fitil ya da silikonların dayanımı kuvvetli ve uzun vadeli kullanım olanaklarına uygun olması gerekir. Duşakabin dışına suyun sızmasına imkan vermeyecek şekilde dizayn edileblecek malzeme özellikleri özel olarak üretilmektedir. Aksi durumda banyonuza sızabilecek su miktarı, tüm yapılan işlerin başarısız bir sonuca varmasını sağlayacak, kusurların düzeltilmesi için yeni baştan dizayn edilmesi ya da ekstra masraf çıkmasını sağlayacaktır.

Duşakabinin Ebatları

Cam duşkabin modeli yaptırmak isteyebilirsiniz. Duşakabin ölçüleri uygulanacak banyo alanı doğru ölçülendirilerek milimetrik hesaplara göre verilmelidir. 
Montaj esnasında herhangi bir sıkıntı oluşturmayacak şekilde doğru ve ölçülü alınan kararlar ile banyonuzu daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. 
Banyonuzda eğer mevcutsa küvet modeli ile diğer banyo elemanlarını göz önünde bulundurabilir, cam duşakabin modeli ile diğer banyo elemanları ilişkilerini göz önüne alarak doğru planlama yapmanız gerekebilir. 
Yalnızca küvet alanı ile kalmamakla berabet, klozet alanı ya da lavabo alanını işgal etmeyecek geçiş mesafeleri bırakmanız gerekir. Ortalama bir boy ve kiloda bir insanın koridor geçiş mesafesi 70 cm. olarak alınır. 
Dolayısıyla duşakabin modeli tasarımını sipariş etmeden önce doğru ölçülendirerek konuma göre milimetrik ebatlandırmalı ve kabine giriş ya da çıkış mesafesini ortalama bir insanın geçişini kolaylaştıracak şekilde dizayn etmelisiniz.

Kapı Alternatifleri

Duşakabin modellerine karar verirken milimetrik ölçüleri aldığınız, banyoda doğru konumu belirlediniz ve uygulanacak malzeme kararlarını aldınız. Banyoda duşakabin modelinin konumlandığı alan size kapı modeli için fikir verecektir. Aynı zamanda duşakabin modeli için ayrılan alan eğer geniş ise çift açılır kapı modeli yapmanız uygun olacaktır. Burada kullanım alanı, ebatlar fikir vermesi açısından kullanılacak materyale göre kapı modeli seçmenize yardımcı olacaktır. 
Sürgülü kapı modelleri alan tasarrufu sağlar. Açılır kanat kapı modelleri ise kanadın açılış mesafesinden ötürü biraz daha fazla yer kaplar. Eğer küçük bir banyoda alan tasarrufu yapmak istiyorsanız cam sürgülü kapı sistemleri ihtiyacınızı karşılayacaktır. Tek kanatlı açılır cam kapı kanadı ya da çift kanatlı cam kapı kanadı gibi alternatifler mevcuttu. 
Banyodaki alanları kullanım şartları ve plana göre tek aksta cam kullanılmayacak şekilde bir geçiş mesafesi ayırabilirsiniz. Banyonuzda uygulanacak stil ve tarza göre malzeme ve model kararlarını verebilirsiniz.

Duşakabin Tipleri Kare Oval

Kare ya da dikdörtgen formlar duşakabin banyo modelleri için sıklıklar kullanılmaktadır. Eğer banyonuzda geniş bir alan mevcut ise dikdörtgen form kullanıcı ihtiyaçlarını muntazam karşılayacaktır. Bazı banyolarda küvetler için yer olmaz. Özellikle kalabalıklaşan şehir hayatını seçenler için küvet keyfi söz konusu olmayabilir. Buna rağmen konfor sağlayacak kompakt duşakabin modelleri ya da duş tekneleri arzu edilen formlarda dikdörtgen ya da kare tasarımlarıyla kullanıma elverişlidir. Küçük ya da dar alanlarda kare formların ağırlıklı kullanılabileceği gibi, köşe ya da kenarlar için alan tasarrufu sağlayacak şekilde duvar alanları sınırları içinde şekil kazandırılabilir.

Duşakabin Temizliği

Hem kolay hem de pratik yöntemlerle duşakabin temizliği yapmanızı sağlayacak koşullar oluşmalıdır. Bunun için duş teknesi modelinde kullanılan malzemeleri tahriş etmeyecek ve hijyenik koşulların sağlanabileceği temizlik ürünleri malzeme türlerine göre temin edilmelidir. Duşakabin modelinde iki kapılı ya da sürgülü kapı sistemi tercih etmiş olabilirsiniz. Cam materyal için kullanımı uygun olan temizlik ürünleri kullanabilir, doğal ve zarar vermeyen temizlik işlemleri için başucunuzda sirke bulundurabilirsiniz.